Czym jest ortokorekcja i soczewka Ortho-K oraz jak to działa przy krótkowzroczności?

Ortokorekcja zasadniczo różni się w stosowaniu od zwykłych soczewek kontaktowych. Soczewki Ortho-K kształtem dostosowane są do indywidualnego rozmiaru gałki ocznej. Zakłada się je na oczy każdego wieczoru przed snem, który dla osiągnięcia pełnego efektu powinien trwać przynajmniej 6 godzin.

Soczewki ortokeratologiczne zdejmujemy rano, po przebudzeniu się. Soczewka ortokorekcyjna modeluje krzywiznę gałki ocznej w czasie nocy, w centralnej części rogówki zostaje wytworzona nowa krzywizna optyczna, dzięki temu możliwe jest ostre widzenia na każdą odległość w ciągu dnia, bez potrzeby zakładania okularów, czy zwykłych soczewek kontaktowych. Soczewki ortokorekcyjne po kilku dniach adaptacji są wygodne i w najmniejszym stopniu nie utrudniają snu. Jedna para orto soczewek wystarcza na okres do dwóch lat, chociaż o możliwości dalszego stosowania decydować powinien specjalista po okresie jednego roku. Stosowanie ortokorekcji powinno trwać tak długo jak istnieje zagrożenie narastania krótkowzroczności lub tak długo jak pacjent będzie taki sposób korygowania wady wzroku preferował. Proszę pamiętać, że ortokorekcja nie likwiduje wady, nie uzdrawia – służy zahamowaniu wzrostu krótkowzroczności oraz pozwala widzieć ostro bez potrzeby używania w ciągu dnia okularów. Dlatego mówimy w cudzysłowie o wyleczeniu, gdyż pacjent uwalnia się od okularów czy dziennych, miękkich soczewek kontaktowych. Koniec z czerwonymi i wysuszonymi oczami lub odciskami na nosie i parującymi okularami.

Jak działają takie soczewki, gdzie tkwi tajemnica sukcesu ortokorekcji?

Krótkowzroczność jest najczęściej spowodowana zbyt mocno rosnącej gałce ocznej, która po prostu staje się za długa. Wzrost gałki ocznej jest po urodzeniu naturalnym objawem i powinien zakończyć się w wieku poprzedzającym okres dojrzewania. Bodźcem do wzrostu długości gałki ocznej są nadwzroczne ogniska. Po osiągnięciu emmetropii czyli wielkości gałki ocznej zapewniającej idealne dopasowanie do mocy optycznej rogówki i soczewki taki wzrost powinien zostać zatrzymany.

Korekcja okularowa krótkowzroczności zapewnia ostre widzenie centralne przy jednoczesnym rozogniskowaniu nadwzrocznym poza osią widzenia. To właśnie te ogniska nadwzroczne stymulują do dalszego wzrostu długości gałki ocznej i narastaniu krótkowzroczności.
Ortokorekcja polega na dobrej korekcji optycznej przy jednoczesnym braku pozaosiowych ognisk nadwzrocznych. Dzięki temu ortokeratologia uważana jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów kontroli narastania wady wzroku. Spośród wszystkich metod korekcji, które przebadano w licznych pracach naukowych, to właśnie ortosoczewki przyczyniają się do największego spowolnienia narastania krótkowzroczności lub zahamowania jej wzrostu całkowicie.
Soczewki spowalniają narastanie wady, tworząc zjawisko peryferycznej krótkowzroczności, otaczającej centralną strefę dobrego widzenia. Dzięki temu zapewnione jest perfekcyjne widzenie centralne i brak bodźca do dalszego wzrostu gałki ocznej.

Zapraszamy do kontaktu