Skuteczne metody leczenia krótkowzroczności
W Polsce problem krótkowzroczności dotyka około 30% populacji. Na szczęście istnieją różne skuteczne metody leczenia tego schorzenia, które pomagają poprawić jakość życia osób z krótkowzrocznością.
Korekcja optyczna
Najbardziej popularną i powszechną metodą leczenia krótkowzroczności jest korekcja optyczna, która polega na noszeniu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Okulary są najprostszym rozwiązaniem, które pozwala na szybkie i łatwe dostosowanie się do nowej ostrości wzroku. Soczewki kontaktowe są natomiast bardziej dyskretne i mogą być wygodniejsze dla osób aktywnych fizycznie.
Terapia ortokeratologiczna
Terapia ortokeratologiczna, zwana również ortokeratologią lub terapią CRT (Corneal Refractive Therapy), polega na noszeniu specjalnych, sztywnych soczewek kontaktowych w nocy. Soczewki te zmieniają kształt rogówki podczas snu, co pozwala na lepsze widzenie bez potrzeby noszenia okularów lub soczewek kontaktowych w ciągu dnia. Terapia ortokeratologiczna jest szczególnie polecana dla osób z łagodną do umiarkowanej krótkowzroczności oraz dla tych, którzy nie kwalifikują się do zabiegów chirurgicznych.
Leczenie farmakologiczne
W niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić leczenie farmakologiczne w celu spowolnienia postępu krótkowzroczności, szczególnie u dzieci i młodzieży. Leczenie to polega na stosowaniu kropli do oczu zawierających atropinę, która rozszerza źrenicę i tymczasowo paraliżuje mięsień odpowiedzialny za akomodację. Dzięki temu możliwe jest spowolnienie procesu pogłębiania się wady wzroku.
Zabiegi chirurgiczne
LASIK (Laser-Assisted in Situ Keratomileusis) to zabieg, w którym chirurg używa lasera, aby zmienić kształt rogówki i tym samym poprawić ostrość wzroku. Jest to obecnie najpopularniejsza metoda korekcji wzroku na świecie, ze względu na szybki czas rekonwalescencji i minimalne dolegliwości po zabiegu.
LASEK (Laser-Assisted Subepithelial Keratomileusis) i PRK (Photorefractive Keratectomy) to inne metody korekcji wzroku za pomocą lasera, które różnią się nieco techniką przeprowadzenia zabiegu. W przypadku LASEK usuwana jest tylko cienka warstwa nabłonka rogówki, podczas gdy w PRK usuwana jest również część zewnętrznej warstwy rogówki.