Jak zapobiec parowaniu okularów?
Parujące szkła korekcyjne to problem, który dotyczy wielu osób noszących okulary na co dzień. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy różnice temperatur na zewnątrz i w budynkach są wysokie, okulary są narażone na parowanie. Czy można temu zaradzić? Okazuje się, że jak najbardziej. W niniejszym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby na radzenie sobie z tym problemem, jak i profesjonalne środki dostępne na rynku.
Domowe sposoby na parujące okulary
Wśród domowych sposobów na parujące szkła w okularach na pierwszym miejscu wymienia się te, w których zastosowanie znajduje płyn do mycia naczyń lub mydło. Mydło pozostawia na szkle cienką warstwę, która zmniejsza kondensację pary wodnej. Po umyciu szkieł wodą z dodatkiem mydła lub płynu należy je osuszyć. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nie będą już zachodziły charakterystyczną mgłą. Inny domowy sposób wiąże się z zastosowaniem gliceryny. Wystarczy na powierzchnię szkieł nałożyć cienką warstwę preparatu, który pełni funkcję bariery antyparowej. I choć wymienione metody mogą być skuteczne, nie zawsze są zalecane przez optyków. Ci częściej rekomendują profesjonalne środki.
Jak profesjonalnie można zapobiegać parowaniu szkieł?
Na rynku dostępne są specjalistyczne spraye, których zadaniem jest zapobieganie parowaniu okularów. Stosowanie takich produktów zwykle polega na naniesieniu cienkiej warstwy preparatu na powierzchnię np. szkieł korekcyjnych do okularów z Białegostoku i delikatnym rozprowadzeniu go przy pomocy ściereczki. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są też szkła okularowe pokryte specjalnymi powłokami antyparowymi. Nanocząstki tworzą na powierzchni szkieł cienką warstwę, która skutecznie zapobiega kondensacji pary. Dla wielu osób rozwiązaniem problemu bywa także wymiana okularów na szkła kontaktowe.